Grupa FAS to zespół specjalistów w zakresie bezpieczeństwa prac na wysokości. Dlatego też ze spokojem możesz zlecić nam przegląd swoich Środków Ochrony Indywidualnej (ŚOI) i wyposażenia zabezpieczającego przed upadkiem

Nasze usługi


Audyty bezpieczeństwa


Projektowanie


Montaż


Przeglądy systemów


Przeglądy ŚOI

Testowanie ŚOI i sprzętu chroniącego przed upadkiem

Przeglądy ŚOI oraz sprzętu chroniącego przed upadkiem

Sprzęt ochrony osobistej (z ang. PPE) w Polsce określany jako Środki Ochrony Indywidualnej (ŚOI) jest niezbędny do wykonania większości prac na wysokości, podczas których wedle przeznaczenia chroni personel przed potencjalnie niebezpiecznymi upadkami.

Według przyjętych standardów oraz obowiązujących wytycznych ŚOI powinny być kontrolowane przed każdym użyciem oraz poddawane przeglądom okresowym co 12 miesięcy. Kontrola przed użyciem polega na wizualnym sprawdzeniu stanu technicznego oraz prawidłowego działania przez użytkownika danego sprzętu. Bardziej skomplikowana jest procedura związana z okresową kontrolą ŚOI, którą wykonać może jedynie osoba kompetentna

Pamiętaj to bardzo ważne

Należy pamiętać, że każdy element ŚOI ma określoną żywotność. W momencie gdy zestaw ŚOI osiągnie swój okres użytkowania, należy go wymienić, niezależnie od tego, ile razy był używany i w jakim jest stanie technicznym.

  • Uprzęże
  • Smycze
  • Bloki zatrzymania upadku
  • Pasy i pozycjonowanie robocze
  • Karabinki i urządzenia
  • Zamocowanie
  • Systemy linowe
  • Ratuje i Wciągarki

Najczęściej zadawane pytania

Jak często przeprowadzać kontrolę ŚOI?

Przed każdym użyciem należy przeprowadzić kontrolę wzrokową środków ochrony indywidualnej (ŚOI) pod względem uszkodzeń i nieprawidłowości w prawidłowym funkcjonowaniu.

Co 12 miesięcy konieczne jest wykonanie pełnego przeglądu wykonanego przez kompetentną osobę i udokumentowanego w odpowiedni sposób.

Jakie przepisy określają konieczność oraz częstotliwość przeglądów?

Konieczność wykonywania okresowych przeglądów ŚOI została określona w normie EN 365, która jest wyznacznikiem standardów i obowiązków nałożonych na producentów sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości.

W niektórych przypadkach producent może zalecić częstsze wykonywanie przeglądów.

Oprócz wspomnianej wcześniej normy, zasady dotyczące kontroli ŚOI zostały określone w:

– Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9.03.2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej i uchylenia Dyrektywy Rady 89/686/EWG

– Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21.12.2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej

Na co zwracać uwagę podczas kontroli ŚOI?

Podczas kontroli wzrokowej przed użyciem ŚOI chroniącego przed upadkiem z wysokości należy zwrócić szczególną uwagę na poniższe elementy:

– Uszkodzenia, przetarcia i przecięcia na paskach
– Nadmierne zużycie liny, taśmy lub innych elementów ŚOI
– Osłabienie części przenoszących obciążenia
– Uszkodzone lub przerwane szwy
– Uszkodzenie wyrządzone przez wysoką lub niską temperaturę bądź środki chemiczne
– Rdzewienie lub uszkodzenie zapięć i klamer

Co jeśli nie mam ważnego przeglądu?

Jeśli ŚOI poddane kontroli nie przejdą jej z wynikiem pozytywnym lub nie zostaną jej poddane w określonym terminie, należy je zgodnie z prawem wycofać z eksploatacji i wyraźny sposób oznaczyć jako „nieużywany”, dopóki nie zostanie certyfikowany jako zgodny z przeznaczeniem lub stale wycofany z eksploatacji.

Co obejmuje kontrola ŚOI wykona przez Grupę FAS?

Każdy wykonywany przez specjalistów Grupy FAS przegląd ŚOI oparty jest o najwyższe standardy i poziom bezpieczeństwa. Takie podejście niesie za sobą konieczność stosowania ściśle określonych procedur i wykonania odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej wykonanie i przebieg kontroli. Dlatego każdy wykonany przegląd kończy się przekazaniem raportu, w którym zamieszczamy informacje takie jak:

– Producent oraz rodzaj ŚOI służącego do zabezpieczenia przed upadkiem
– Dokumentacja fotograficzna potwierdzająca stan techniczny oraz odpowiednie oznaczenie (jeśli jest wymagane) kontrolowanego sprzętu
– Certyfikaty i raporty z dodatkowych badań jeśli sytuacja tego wymaga
– Wskazanie dokładnych lokalizacji wszystkich nieprawidłowości, które zostały stwierdzone
– Data pierwszego użycia oraz ostatniej i następnej kontroli
– Szczegółowe uwagi na temat dalszego użytkowania i serwisowania sprzętu
– Dane osoby przeprowadzającej kontrolę wraz z uprawnieniami upoważniającymi do przeprowadzenia kontroli