FAQ

Szukasz odpowiedzi na pytania związane z bezpieczeństwem prac na wysokości? Jeśli odpowiedź brzmi: „Tak”, to dobrze trafiłeś. Poznaj najczęściej pojawiające się pytania, które wraz z odpowiedziami spisaliśmy i umieściliśmy na tej stronie.

W jaki sposób mogę ustalić, czy istniejące urządzenia zabezpieczające są zgodne z obowiązującymi przepisami?

Grupa FAS może przeprowadzić przegląd wskazanego obiektu, aby określić, czy Twój obecny sprzęt jest zgodny z obowiązującymi przepisami i normami bezpieczeństwa prac na wysokości.

Nasz przegląd udokumentowany jest pisemnym raportem z zaleceniami dotyczącymi wszelkich modyfikacji jeśli są one konieczne.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szczegółowe informacje.

W jaki sposób sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości pomaga zmniejszyć obrażenia?

Prawidłowe stosowanie odpowiedniego sprzętu chroniącego przed upadkiem umożliwia ograniczenie możliwości jego wystąpienia lub amortyzuje siłę powstającą po upadku (amortyzatory stosowane podczas pracy na wysokości pochłaniają część energii powstającej podczas upadku i minimalizują ją do wartości 6 kN (600 kg).

Na jakiej wysokości należy używać sprzętu chroniącego przed upadkiem?

Zaleca się noszenie sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości powyżej każdej wysokości, na której upadek może spowodować obrażenia.

Krajowe unormowania prawne definiują pracę na wysokości, jako tą wykonywaną powyżej 1 m od poziomu posadzki.

Dlaczego potrzebuję systemu zapobiegającego upadkom na moim budynku?

Obowiązujące w Polsce przepisy nakładają obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa prac na wysokości wielu grupom zawodowym.

Poczynając od projektanta, który prawem budowlanym został zobowiązany do wykonania projektu zgodnie z obowiązującymi przepisami, wiedzą techniczną i w sposób umożliwiający prawidłowe użytkowanie obiektu na każdym jego etapie. Poprzez inspektorów, kierowników budowy, którzy odpowiadają za ten zakres w procesie budowy. Kończąc na zarządcach, właścicielach, inwestorach i osobach kierujących pracami.

Wszystkie grupy zawodowe wymienione powyżej zobligowane są do organizacji bezpiecznego realizowania prac niebezpiecznych do których zaliczane są prace na wysokości.

Buduję budynek lub konstrukcję. Dlaczego potrzebuję systemu chroniącego przed upadkiem?

Unormowania prawne w Polsce wymagają by osoba, która projektuje lub buduje jakikolwiek budynek czy konstrukcję, w tym konstrukcję tymczasową, zrobiła to, na ile jest to wykonalne, w sposób zapewniający bezpieczeństwo.

Należy to rozumieć tak, że obiekt bądź konstrukcja umożliwia bezpieczne wykonywanie prac na każdym etapie: od budowy po użytkowanie.

Jaka jest przewidziana częstotliwość przeglądów okresowych: uprzęży, linek, urządzeń samohamownych, lin statycznych i punktów kotwiczenia?

Dwanaście miesięcy to okres który określa maksymalny odstęp czasu między przeglądami okresowymi sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości.

Zgodnie z normą EN 365 dotyczy to zarówno stałych systemów asekuracji takich jak: punkty kotwiczenia, systemy linowe, szynowe oraz ŚOI chroniących przed upadkiem z wysokości.

Norma ta wskazuje również możliwość przeprowadzania częstszych kontroli w przypadku sprzętu używanego w trudnych warunkach. Znajdziemy tam również zapis o konieczności stosowania się do wytycznych producenta danego rozwiązania.

Jak długo może być używana uprząż, zanim będzie trzeba ją wymienić?

Maksymalny termin przydatności do użytkowania to dziesięć lat od daty produkcji, pod warunkiem, że wszystkie elementy uprzęży pozostają w dobrym stanie.

Jak duże obciążenie musi wytrzymać punkt kotwiczący używany do asekuracji przed upadkiem?

Pojedynczy punkt kotwiczenia zgodnie z normą EN 795 musi wytrzymać obciążenia równe 12 kN (1200 kg) dla jednej osoby. Wytrzymałość punktu kotwiczenia dla większej ilości użytkowników określone zostały w dokumencie CEN/TS 16415 będącego uzupełnieniem normy EN 795 i określającą wymagania jakie musi spełniać tego rodzaju sprzęt służący do zabezpieczenia więcej niż jednego użytkownika.

Wytyczne wynikające z jego zapisów wskazują konieczność dodania wartości 1 kN (100 kg) dla każdego następnego użytkownika. Tak więc w zależności od ilości użytkowników, która ma być zabezpieczona wartość ta może być różna. Oblicza się ją za pomocą wzoru:
Ob = 12 kN + (Iu x 1 kN) gdzie: Iu = ilość dodatkowych użytkowników

Punkt kotwiczenia dla 3 osób musi więc mieć wytrzymałość:

12 kN + (Iu x 1 kN) = 12 kN + (2 x 1 kN) = 12 kN + 2 kN = 14 kN

Jakie są wymagania dotyczące kontroli systemów zabezpieczających przed upadkiem?

Norma EN 365 wymaga przeprowadzania przeglądów przez osobę kompetentną w zakresie systemów zabezpieczających przed upadkiem. Dokument ten określa również częstotliwość kontroli i okoliczności, powodujące konieczność jej przeprowadzenia. Wskazuje także, konieczność stosowania się do wytycznych producenta sprzętu chroniącego przed upadkiem.

Skąd mam wiedzieć, że otrzymam najlepszy sprzęt i najwyższej jakości wykonania od Grupy FAS?

Grupa FAS dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszystkim naszym klientom tylko najlepsze materiały i najwyższą jakość wykonania. Wszyscy nasi pracownicy to wyselekcjonowana grupa wyszkolonych specjalistów posiadających wieloletnie doświadczenie. I pomimo obecności wielu urządzeń do wyboru, możemy polecić to, co uważamy za najlepsze dla Twoich rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa na wysokości.

Czy Grupa FAS daje gwarancje?

TAK! Grupa FAS oferuje gwarancje na wszystkie dostępne w swojej ofercie produkty. Jednak długość gwarancji uzależniona jest od rodzaju produktu. Jednak wszystkie nasze produkty wykonane ze stali nierdzewnej objęte są 5 letnim okresem gwarancji, która obowiązuje nie tylko materiały, ale także montaż. Zawsze zapewniamy dodatkowe bezpieczeństwo i spokój Twojej inwestycji.

Co mam zrobić w sytuacji, gdy nie znam rodzaju i grubości podłoża montażu?

Rozwiązaniem jest pobranie próbki. Wiąże się to z wykonaniem otworu odpowiedniej wielkości, który pozwoli na identyfikację rodzaju i grubości poszczególnych warstw. Próbki warto pobrać z kilku miejsc na dachu, gdyż pobrane fragmenty mogą się od siebie różnić.
Jeśli chodzi o samą konstrukcję przeznaczoną do kotwienia, należy przeprowadzić próbę wytrzymałościową . Podłoże powinno wytrzymać obciążenie rozciągające min. 12 kN. dla 1 osoby. Na każdą dodatkową osobę 1 kN dodatkowo.

Co mam zrobić, jeśli chcę montować wasze systemy asekuracji?

Zadzwoń do nas lub napisz maila. Zapewne umówimy się na spotkanie i porozmawiamy o tym, jak możemy sobie nawzajem pomóc.

Alternatywnie możemy porozmawiać przez telefon. Bez względu no rodzaj kontaktu najważniejszym elementem rozpoczęcia współpracy będzie szkolenie z instalacji naszych systemów.

Czy wymagane jest połączenie systemu asekuracji z ochroną odgromową?

Jeżeli punkty kotwiczenia są połączone liną ze stali nierdzewnej, wskazane jest podłączenie całego systemu do instalacji odgromowej. Jeśli system asekuracji składa się z pojedynczych punktów kotwiczenia lub są one połączone ze sobą liną tekstylną nie jest konieczne podpięcie do instalacji odgromowej.

Kiedy dach traktujemy jako skośny a kiedy płaski?

Na co dzień spotykamy się z wieloma rodzajami dachów. Jednak bez względu na ich wygląd czy zastosowane materiały dzielimy je na:
a) dachy płaskie - ze spadkiem powierzchni zewnętrznej α ≤ 5°,
b) dachy dwuspadowe - o nachyleniu powierzchni zewnętrznej 5° <α ≤ 45°,
c) strome dachy - o nachyleniu zewnętrznej powierzchni 45° <α <90°,

Jak radzić sobie ze skośnymi dachami?

Dobór odpowiednich rozwiązań zawsze uzależniony jest to od rodzaju zastosowanego podłoża do, którego asekuracje chcemy montować. Na tego rodzaju dachach w większości stosuje się klasyczne pojedyncze punkty kotwiczenia lub haki dachowe. W bardziej złożonych przypadkach stosuje się pozostałe systemy asekuracji np. systemy szynowe.

Czy mogę pomalować żółtą linię 2 m od krawędzi dachu i nazwać to zabezpieczeniem przed upadkiem?

Nie. Wyznaczenie strefy niebezpiecznej jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ale nie jest to rozwiązanie chroniące przed upadkiem. Może być stosowane w połączeniu ze stałą ochroną ze względu na czytelny przekaz informujący o ryzyku ale nigdy samodzielnie.

Co to jest uraz zawieszenia w uprzęży?

Uraz zawieszenia w uprzęży to stan, który występuje, gdy ktoś zbyt długo wisi „uwięziony” w niej po upadku. Według większości ekspertów branżowych, potencjalnie śmiertelne dla poszkodowanego skutki mogą wystąpić już po 15 minutach od momentu zawiśnięcia. Jest to gorąco dyskutowany temat w branży ochrony przed upadkiem i ratownictwie, ponieważ istnieje niewiele badań medycznych lub przykładów tego schorzenia w świecie rzeczywistym.

Jaka jest maksymalna waga użytkownika z wyposażeniem dla uprzęży?

Przeważnie jest to 140 kg. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie dostępne produkty dla użytkowników o wadze do 190 kg. Należy szczególnie uważać podczas wyboru sprzętu dla wagi ponad 140 kg. Pomimo wytrzymałości uprzęży pozostałe elementy mogą nie być w stanie utrzymać dodatkowego ciężaru. Należy również upewnić się, że punkt kotwiczenia i urządzenie samohamowne są również przystosowane do większej nośności.

Istnieje wiele rozwiązań zabezpieczających przed upadkiem z wysokości. Jak wybrać właściwe?

Dokładna ocena zadania jakie jest do wykonania, ograniczeń przestrzennych i wielu innych kryteriów jest elementem rozważań podczas wyboru rozwiązania zabezpieczającego przed upadkiem . Należy pamiętać, że wiele produktów zabezpieczających przed upadkiem przeznaczone jest do stosowania w konkretnych przypadkach. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z naszym doradcą technicznym.

Jaka jest różnica między przeglądem a przeglądem okresowym w zakresie ochrony przed upadkiem?

Przegląd to najczęściej kontrolny proces wykonywany przed każdym użyciem sprzętu. Przegląd okresowy wykonywany jest w cyklicznym odstępie czasu (nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy) i potwierdzany jest certyfikatem ponownego dopuszczenia do użytkowania.

Co Grupa FAS produkuje na miejscu?

Grupa FAS produkuje wszystkie elementy swoich systemów asekuracji. Produkujemy również drabiny, podesty, barierki, balustrady, wiaty i pozostałe konstrukcje stalowe stosowane w naszych rozwiązaniach zabezpieczających przed upadkiem z wysokości.

Jaka jest minimalna odległość punktów kotwiczenia od krawędzi dachu?

System zabezpieczający jest zwykle instalowany w odległości 2-3 m od krawędzi możliwego upadku. Wynika to głównie z faktu, że w przypadku upadku lub potknięcia się o przeszkodę lub linę systemu, pozostaje wystarczająco dużo miejsca na upadek. Istnieją jednak wyjątki, w których różne konstrukcje występujące na dachu (np. panele fotowoltaiczne) nie pozwalają na takie zastosowanie i lokalizacja systemu asekuracji jest wtedy rozwiązywana indywidualnie.

Czy można użyć punktów kotwiczenia do konserwacji elewacji?

Tak, w tym celu należy wyznaczyć odpowiednią lokalizację, odstęp między punktami kotwiczenia oraz ich odpowiedni rodzaj. Przede wszystkim punkty kotwiczenia umożliwiające prace w dostępie linowym nie powinny się odkształcać, a zakotwienie do podłoża musi być odpowiednio wytrzymałe.

Jak dobiera się odpowiedni słupek asekuracyjny?

Dobór odpowiedniego rozwiązania zawsze jest wynikiem analizy konkretnych informacji. Aby dokonać właściwego wyboru należy zgromadzić następujące informacje:

  • rodzaj powierzchni, do której zostanie zamocowany.
  • grubość poszczególnych warstw dachu od podstawy słupka (słupek asekuracyjny musi przekraczać gotową powierzchnię dachu o co najmniej 150 mm).
  • należy dokonać wyboru czy ma być to system punktowy, czy system linowy. W przypadku linowego systemu należy określić, czy słupek asekuracyjny jest pośredni, narożny czy końcowy. Narożne i końcowe słupki często wymagają dodatkowego wzmocnienia ze względu na siłę działająca na nie podczas naciągu liny nierdzewnej systemu.

Jak rozwiązać problem dostępu na dach?

Należy zapewnić bezpieczny dostęp na dach dla każdego możliwego wyjścia dachowego (niezależnie od tego, czy jest to drabina, świetlik czy inne przejście).

Można to osiągnąć na kilka sposobów. Stosując poręcz o długości co najmniej 1,5 m po obu stronach wyjścia, instalując podest z balustradą wypuszczoną co najmniej 1,5 m od krawędzi dachu oraz umieszczając element systemu przytrzymującego upadek w zasięgu wyjścia.

Jakich środków ochrony indywidualnej potrzebuję?

Aby móc prawidłowo korzystać z systemu zabezpieczającego, muszę być wyposażony w szelki bezpieczeństwa (tylko uprząż pełna, nie można stosować uprzęży biodrowej), które następnie podpinam za pomocą liny zabezpieczającej do urządzenia przytrzymującego.

Lina zabezpieczająca musi zawierać przyrząd do amortyzacji upadku, aby zapewnić, że na ciało nie zostanie przyłożona siła większa niż 6 kN. Tego typu sprzęt otwiera się przy działaniu siły równej 3 kN.

W jakim materiale mogę zamontować asekuracje?

System asekuracji można instalować do wszystkich rodzajów podłoża, o ile spełniają one odpowiednie warunki wytrzymałości i nośności. Jednak wszystko musi być poparte certyfikatami, obliczeniami statycznymi lub próbami rozciągania.

Najczęściej stosowanymi podłożami są: blacha trapezowa, płyta kanałowa, drewno, płyta warstwowa, żelbet oraz stal.

W przypadku pozostałych materiałów lub wątpliwości co do wytrzymałości zalecamy wykonanie prób na wyrywanie.

Co muszę wiedzieć jako użytkownik?

Jeśli chcę korzystać z systemu, powinienem wiedzieć, jak się nim poruszać w sposób prawidłowy i bezpieczny. Oczywiście personel powinien być przeszkolony przez producenta lub upoważnioną przez niego osobę.

Najważniejsze elementy które należy sprawdzić przed korzystaniem z sytemu asekuracji to:

  • kiedy urządzenie zostało kontrolowane podczas przeglądu - jeśli nie można uzyskać informacji, nie można go używać
  • Jakie długości liny asekuracyjnej powinienem ustawić w każdym miejscu - to zawsze powinno być podane w dokumentacji użytkowania.

Co to jest system punktowy, linowy i punktowo-linowy?

System punktowy składa się tylko z punktów kotwiczenia, a ubezpieczony pracownik jest zakotwiczony bezpośrednio w poszczególnych punktach systemu. Przestrzeń robocza jest wtedy określana przez promień okręgu, którego środek stanowi użyty punkt kotwiczący.

System linowy oznacza, że lina jest rozciągnięta między punktami kotwiczenia, do której przypięty jest użytkownik. Przestrzeń robocza znajduje się wówczas w określonych odstępach od trasy przebiegu linii asekuracyjnej systemu w obu jej kierunkach.

System punktowo-linowy złożony jest z obu powyższych wariantów. Najczęściej ten rodzaj systemu występuje przy zastosowaniu linowego systemu asekuracji poprowadzonego wzdłuż krawędzi dachu ale znacznej odległości od niej i zamontowanym w narożnikach budynku słupkom asekuracyjnym, które pełnią funkcję zabezpieczenia anty-wahadłowego.

Czy każdy może zainstalować system asekuracji?

Jeśli ktoś chce zainstalować system asekuracji przed upadkiem z wysokości, musi zostać przeszkolony przez konkretnego producenta systemu, którego rozwiązanie chce zainstalować. Powinien również otrzymać zaświadczenie, że jest upoważniony do instalacji systemu zabezpieczającego.

Jaka jest różnica między liną tekstylną a liną ze stali nierdzewnej?

Lina tekstylna jest przenośna i rozciąga się ją na co najmniej 3 punktach kotwiczenia. Instaluje się ją na czas wykonania danego zadania, nie zostawiając jej na dachu.

Natomiast lina ze stali nierdzewnej zamontowana jest na stałe. Oznacza to, że od użytkownika wymaga się jedynie podpięcia do liny i wykonania zamierzonej pracy. Nie ma konieczności wykonywania żadnych innych czynności związanych z montażem i demontażem.

Jaka jest różnica między systemem zabezpieczającym, powstrzymującym a systemem dostępu linowego?

System zabezpieczający z odpowiednio ustawionymi parametrami służy jako zabezpieczenie przed upadkiem, które nie pozwoli Ci na dojście do krawędzi ewentualnego upadku.

System powstrzymujący wykorzystuje linę asekuracyjną z amortyzatorem bezpieczeństwa lub urządzenie samohamowne, które pozwoli ci na upadek, ale zatrzyma cię w odpowiednim momencie, uniemożliwiając uderzenie o znajdujące się na dole podłoże.

System dostępu linowego służy do podwieszenie użytkownika np. w celu mycia okien czy elewacji.

Skąd mam wiedzieć, że system zabezpieczający jest częścią dokumentacji projektowej?

Jest on albo bezpośrednio projektowany jako element dokumentacji rysunkowej, albo wymieniony jest w opisie technicznym.

Czy mam inne opcje niż system asekuracji?

Tak, konkretnie dwa, ale w przypadku obu z nich zwykle stwierdza się, że nie jest funkcjonalny lub jego wdrożenie jest zbyt drogie. Można zamiennie zastosować środki ochrony zbiorowej, takie jak balustrady lub siatki. Drugim wariantem są konstrukcje tymczasowe, takie jak rusztowania lub pomosty.

Projekt systemu asekuracji przed upadkiem?

Projektant powinien mieć wiedzę i umiejętności do zaprojektowania odpowiedniego systemu asekuracji.

Niestety w Polsce sytuacja z możliwością dotarcia do odpowiedniej wiedzy oraz możliwości szkolenia się w tym zakresie są ograniczone. Inną możliwością jest skontaktowanie się z producentem stałych systemów asekuracji przed upadkiem z wysokości. W tym przypadku w zależności od rodzaju rozwiązań i ich pochodzenia projekty mogą się od siebie różnic pod względem rozmieszczenia i zastosowanej formy.

Więcej dowiesz się czytając nasz wpis dotyczący projektowania systemów asekuracji.

Wskazówka: należy zabezpieczyć zarówno krawędzie ewentualnego upadku zlokalizowane na krawędzi dachu, jak i wszelkie przejścia i otwory takie jak świetliki. Niektórzy producenci unikają tego podejścia projektowego, żeby obniżyć ogólną wartość oferty. Jednak zawsze zalecamy zaprojektowanie pełnego zabezpieczenia, a dopiero w kolejnym kroku wprowadzenie zmian na żądanie inwestora.

Kiedy system asekuracji powinien znajdować się na dachu?

Ponieważ właściciel nieruchomości musi zgodnie z prawem zapewnić bezpieczny dostęp i poruszanie się po dachu. System asekuracji przed upadkiem z wysokości jest w takim przypadku najbardziej wydajnym rozwiązaniem pod względem funkcjonalności i kosztu zastosowania.

Jakie są zalety kompleksowego rozwiązania zabezpieczającego przed upadkiem?

Nasi klienci w większości przypadków mówią nam, że wolą współpracę z jednym partnerem, który jest w stanie zrealizować wszystkie aspekty projektu od początku do końca. Nie chcą mieć do czynienia z wieloma wykonawcami, często z powodu posiadania zbyt małej ilości zasobów ludzkich, które odpowiadały by za zarządzanie i koordynowanie wielu wykonawców.

Grupa FAS zapewnia dedykowanego kierownika do każdego projektu, który nadzoruje wszystkie aspekty projektu. Posiadamy własne możliwości inżynieryjne, projektowe i produkcyjne, które tworzą doświadczeni specjaliści z odpowiednią wiedzą i wykształceniem. Nasz zespół certyfikowanych specjalistów stale zapewnia najwyższą jakość oferowanych rozwiązań, ich zgodność z obowiązującymi przepisami oraz minimalny wpływ naszej pracy na Twoją bieżącą działalność.

Kto jest upoważniony lub certyfikowany do zaprojektowania i instalowania stałego systemu asekuracji przed upadkiem?

Stałe rozwiązania chroniące przed upadkiem z wysokości powinny być projektowane, konstruowane i instalowane pod nadzorem wykwalifikowanej w tym kierunku osoby.

Wykwalifikowana osoba to zazwyczaj dyplomowany inżynier budowlany z dużym doświadczeniem w projektowaniu systemów asekuracji przed upadkiem. Jeśli uwzględniony w projekcie system zabezpieczający przed upadkiem jest seryjnie produkowanym rozwiązaniem, wymagane są w dokumentacji dodatkowe certyfikaty pochodzące od producenta.

Skąd wiadomo, czy mój budynek jest wystarczająco wytrzymały, żeby zainstalować na nim system asekuracji?

Większość budynków nie została zaprojektowana z myślą o montażu systemu chroniącego przed upadkiem. W zdecydowanej większości systemy powstrzymywania upadku instalowane na dachu lub stropie będą obciążać elementy konstrukcyjne obiektu. Wykwalifikowana osoba, która jest również inżynierem, przeanalizuje obciążenia przyłożone do budynku i zaprojektuje odpowiednie rozwiązania niezbędne do rozłożenia obciążeń w konstrukcji.

Jak blisko krawędzi na dachu płaskim lub nisko pochylonym można się znaleźć, zanim będzie trzeba zastosować zabezpieczenie przed upadkiem?

Nie ma bezpiecznej odległości od niezabezpieczonej krawędzi dachu. Każda niezabezpieczona krawędź na której istnieje ryzyko upadku wymaga zastosowania odpowiedniego zabezpieczenia.

Potrzebuję kogoś, kto przyjdzie i przyjrzy się sytuacji n moim obiekcie. Co mam zrobić?

Pierwszym krokiem jest skontaktowanie się z nami wykorzystując dane kontaktowe, które znajdziesz na stronie kontakt. W trakcie rozmowy zbierzemy wszystkie niezbędne informacje i  umówimy termin naszej wizyty, podczas której wykonamy audyt bezpieczeństwa. Wskażemy w nim wszystkie nieprawidłowości i przedstawimy możliwe rozwiązania opisując wszystko w obszernym raporcie.

Jakie są warunki gwarancji Grupy FAS?

Wszystkie dostępne u nas produkty objęte są standardową gwarancją producenta. Produkty wykonane ze stali nierdzewnej standardowo posiadają 5 letni okres. W przypadku zlecenia kompleksowej usługi składającej się z projektu, urządzeń i montażu oferujemy możliwość uzyskania dożywotniej gwarancji na wszystkie zaprojektowane przez Grupę FAS systemy.

Jak długo trwa realizacja standardowego projektu ochrony przed upadkiem?

Realizacja projektu związanego z wdrożeniem rozwiązań zabezpieczających przed upadkiem z wysokości zwykle trwa od 8 do 12 tygodni. 1-2 tygodnie to okres poświęcony na rozmowy i wizyty związane z zaprojektowaniem odpowiednich rozwiązań. 3-4 tygodnie to czas, którego wymagają prace nad projektami, dokumentacją projektową i wykonawczą. Kolejne 4-6 tygodni poświęcone zostaje na wykonanie zlecenia i montaż.

Zaloguj się na swoje konto

Witamy.

Witamy w panelu rejestracji. Rejestracja w naszym serwisie przynosi wiele korzyści.

  • Będziesz zawsze na bieżąco z nowościami w branży, na naszym blogu oraz z naszymi produktami i usługami. ​
  • Zyskasz dostęp do strefy umożliwiającej pobieranie plików związanych z naszymi produktami i usługami.​
  • Zdobędziesz dostęp do strefy eksperta, gdzie znajdziesz wiele ciekawych rzeczy, których nie znajdziesz gdzie indziej.​
  • Otrzymasz rabaty cenowe, które będą oferowane wyłącznie naszym zarejestrowanym czytelnikom.​

Jeśli jeszcze nie jesteś członkiem naszej strefy ekspertów, nie czekaj dłużej i wypełnij formularz rejestracji znajdujący się po prawej stronie.