Na to pytanie nie ma ostatecznej odpowiedzi, ponieważ uzależnione to jest od wielu różnych czynników. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy bardziej szczegółowo zrozumieć sytuację. Pomogą nam w tym odpowiedzi na poniższe pytania:
- Jaka praca będzie wykonywana?
- Ile osób będzie ją wykonywało?
- Jak długo potrwa wykonywanie pracy?
- Gdzie znajduje się powierzchnia robocza i gdzie występuje niebezpieczeństwo?
- Czy masz dostęp do projektów (dachu, elewacji itp.)? Jeśli nie, to musisz osobiście przeanalizować wszystkie odległości od krawędzi, powierzchnie robocze, obszary zagrożone oraz drogi dostępu.
Głównym celem naszych działań jest zaprojektowanie systemu asekuracji przed upadkiem, który będzie nie tylko dopasowany do twoich potrzeb, ale również zapewni ci najwyższy poziom bezpieczeństwa w zgodności z obowiązującymi normami i przepisami. Bez odpowiedniego przygotowania i zgromadzenia niezbędnych informacji możesz nie uwzględnić pewnych zagrożeń, których nie wziąłeś zwyczajnie pod uwagę. Przykładem mogą tu być:
- Świetliki lub inne otwory dachowe
- Załadunek materiałów lub pojazdów ograniczający przestrzeń
- Niezabezpieczone punkty dostępu do drabin
- Urządzenia lub elementy stwarzające zagrożenia radiacyjne, elektryczne czy też chemiczne
- Dopasowanie nieodpowiednich ŚOI do rodzaju wykonywanej pracy
Jak zauważyłeś, pomimo tego, że zawsze chcemy udzielić jasnych i prostych odpowiedzi na pytania związane z ochroną przed upadkiem, nie zawsze jest to możliwe. Pamiętaj, że bezpieczeństwo twoje i osób narażonych na upadek jest priorytetem. Możemy sugerować Ci zastosowanie zarówno jednego jak i stu punktów kotwiczenia. Jednak zastosowanie większej ilości punktów asekuracyjnych nie oznacza wcale, że obszar, który nimi zabezpieczyłeś jest bezpieczny.
Pozwól nam współpracować z Tobą podczas tworzenia bezpiecznego środowiska pracy na wysokości dla twoich pracowników. Możesz także zapoznać się z naszym poradnikiem dotyczącym projektowania systemów asekuracji przed upadkiem z wysokości.